Czym jest depresja

depresja
Depresja to zaburzenie z grupy afektywnych objawiające się obniżeniem nastroju, napędu psychoruchowego i lękiem. Co roku ponad milion ludzi na świecie umiera z powodu depresji samobójczą śmiercią. Depresja uznana jest za chorobę cywilizacyjną, która pozbawia radości i sensu życia.
 
 

Przyczyny depresji

 
 
Codziennie człowiek narażony jest na różne sytuacje stresujące, staje przed wieloma wyzwaniami, które wystawiają na próbę jego siły i możliwości. Radość życia jest zjawiskiem coraz rzadszym, ustępuje miejsca ciągłemu niezadowoleniu. Smutek i przygnębienie przekraczają granicę naszej tolerancji, dlatego człowiek popada w depresje. Ta choroba oddziałuje negatywnie na emocje, uczucia, kontakty z innymi ludźmi. Depresja ma wiele bezpośrednich przyczyn i różne oblicza. Każdy człowiek w dowolnym momencie swojego życia może zetknąć się z depresja. Czasem nie towarzyszy temu żadna okoliczność zewnętrzna.
 
 
 

Jak rozpoznać depresję?


 
 
Depresja to nie tylko przejściowe pogorszenie nastroju. To kilkutygodniowe lub wielomiesięczne potęgujące uczucie smutku i braku energii, czemu towarzyszyć mogą trudności w skupieniu uwagi, podejmowaniu decyzji, pesymizm, brak zdolności wyrażania myśli czy emocji, zmiana apetytu, szybkie tycie bądź utrata wagi, zaburzenia snu, spowolnienie reakcji fizycznych, poczucie winy, obniżenie poczucia własnej wartości, stałe zmęczenie czy myśli samobójcze. Ze względu na wielość czynników, które dają opisane objawy trudno jest zdiagnozować depresję. Najwięcej informacji o depresji znajdziemy w Internecie. Obowiązkowo należy skontaktować się z lekarzem. Ważne jest ,więc aby jak najwięcej o tej chorobie wiedzieć i interesować się czy zmęczenie i brak energii u naszego kolegi z pracy to na pewno efekt przemęczenia czy brak urlopu a nie depresja.
 
Źródło - Czym jest depresja

1 komentarz:

psychologia na co dzień pisze...

Wiele osób myśli, że depresja to coś co ich nie dotyczy a tymczasem ona przychodzi niespodziewanie i może być naprawdę groźna...


Bezpłatny dostęp do materiałów niepublikowanych na stronach:

Udostępnij:

Tweetnij